Међународни дан борбе против вршњачког назива

23.фебруар – Данас је у нашој школи све било у знаку розе боје – обележен је Међународни дан борбе против вршњачког назива под називом Дан розе мајица. Чланови Вршњачког тима уз подршку координатора Мирјане Попадић, педагога и Милице Тошић Рудић, психолога поставили су у школском дворишту штанд са пригодним материјалом посвећеном овом дану. Делили су беџеве у облику розе мајица и флајере са симболичним и едукативним текстом. Са ученицима су разговарали о ненасилној комуникацији и решавању сукоба, међусобном уважавању и разумевању, прихватању различитости, разумевању, другарству и објашњавали зашто се и од када обележава Дан розе мајица. Наиме, све је почело 2007. године, када је група активиста у једној канадској провинцији покренула иницијативу након што је канадски ученик Чарлс МекНил у школу дошао са розе мајицом на себи и због тога претрпео ругање и вербално насиље од својих вршњака. Ученик је розе мајицу обукао у знак подршке мајци оболелој од карцинома. Активисти су купили 50 розе мајица и поделили их његовим вршњацима у школи који су их носили као подршка дечаку. Ученици су почели и сами да долазе у школу облачећи розе мајице, које су тако постале симбол борбе против вршњачког насиља у школама.

Учитељице су својим ученицима реализовали различите креативне радионице са циљем да укажу на значај толеранције, емпатије, поштовање права и различитости, развијање сарадње и оснаживање за ненасилну комуникацију и ненасилно решавање конфликата