Екскурзија ученика седмог разреда

Екскурзија ученикa VII разреда ОШ „Емилија Остојић” реализована је 13. и 14. априла 2019. године на релацији Пожега−Београд−Крушедол−Нови Сад−Сремски Карловци.

Ученици су у Београду посетили Ботаничку башту „Јевремовац, прву и једину ботаничку башту у Србији чије је оснивање везано за Јосифа Панчића, једног од најзначајнијих српских ботаничара. Након тога посетили су и Храм Светог Саве, највећи православни храм на Балкану. На Фрушкој гори упознали су се са још једним храмом, манастиром Крушедол, задужбином Бранковића која потиче из XVI века. Крушедол је један од најзначајнијих српских манастира у којем почивају мошти значајних личности српске прошлости, краља Милана Обреновића, кнегиње Љубице, патријарха Арсенија III Чарнојевића и многих других. Затим су уживали у лепотама Новог Сада, шетајући централним градским тргом и Змај Јовином улицом. Други дан екскурзије обележен је упознавањем са Сремским Карловцима, градом на обронцима Фрушке горе, некадашњим културним и духовним центром Србије који красе Саборна црква, Патријаршијски двор, и прва српска гимназија, Карловачка гимназија. Монументална Петроварадинска тврђава, симбол Новог Сада, препознатљива по свом торњу са сатом оставила је снажан утисак на ученике. Крај путовања додатно је улепшала посета манастиру Ново Хопово, још једним значајним спомеником културе.